Urządzasz kuchnię? Nie zapomnij o okapie!

Modern black kitchen hood, isolated on white.

Przy aranżacji kuchni dobieramy odpowiednie AGD – lodówka, kuchenka, piekarnik to najważniejsze sprzęty. Oprócz nich warto dokupić także okap kuchenny, który pomoże w walce z oparami z gotowania, a także może pełnić szereg innych funkcji.

Okap kuchenny to urządzenie, którego głównym celem jest usuwanie zapachów oraz nadmiaru wilgoci powstającej w kuchni podczas przygotowywania potraw. Oczywiście, okap nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia wnętrza, ale dzięki niemu korzystanie z tego właśnie pomieszczenia na pewno stanie się jeszcze prostsze.

W sprzedaży czeka na nas wiele różnych modeli okapów kuchennych, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale również oferowanymi funkcjami i parametrami pracy. Jeśli także stoisz przed wyborem okapu do kuchni, sprawdź nasze porady!

Jak wybrać dobry okap kuchenny?

Szeroka gama różnych okapów kuchennych może zawrócić w głowie, jeśli nie wiemy dokładnie, na co patrzeć podczas zakupów. Czym zatem powinien charakteryzować się dobry okap do kuchni?

Wyciąg czy pochłaniacz?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego tryb pracy – wyciąg albo pochłaniacz.

Wyciąg to okap, który podłączony jest do instalacji wentylacyjnej, na przykład indywidualnego przewodu kominowego. Wówczas może on wyprowadzać na zewnątrz zużyte powietrze. Jeśli chcemy zamontować wyciąg, musimy przygotować także specjalne podłączenie do instalacji.

Z kolei pochłaniacz to okap kuchenny, który nie wymaga podłączenia do instalacji wentylacji – pochłania powietrze do swojego wnętrza, gdzie jest ono poddawane filtracji, a następnie z powrotem oddawane do pomieszczenia.

Typ okapu kuchennego i miejsce jego montażu

Kolejna ważna kwestia to dobranie odpowiedniego typu okapu kuchennego. Sprzęt ten wybieramy głównie na podstawie miejsca jego montażu.

Typy okapów kuchennych:

  • okapy kominowe – najczęściej spotykany typ okapów, montowane przy ścianie
  • okapy podszafkowe – przeznaczone do instalacji pod szafkami, działają w tylko w trybie pochłaniacza
  • okapy wyspowe – wiszące okapy, które można podwiesić je pod sufitem w dowolnym miejscu pomieszczenia, działają głównie jako pochłaniacze, ale możemy spotkać się także z okapami z wyciągami
  • okapy sufitowe – okapy montowane pod sufitem, nie zajmują tyle miejsca, ile okapy wyspowe
  • okapy blatowe – montowane w blatach, wysuwane przed użyciem i następnie dyskretnie chowane w blacie

Moc okapu kuchennego

Okapy kuchenne działają z różną mocą, co przekłada się na ich wydajność pracy. Przy doborze odpowiedniego modelu warto zatem zwrócić uwagę na ten parametr – wtedy okap będzie mógł zapewnić szybkie i skuteczne filtrowanie powietrza.

Wydajność okapu, które podawana jest w m3/h, jest powiązana z kubaturą kuchni, którą podliczamy przez pomnożenie jej wysokości, szerokości oraz długości. Po pomnożeniu otrzymanego wyniku przez 5 otrzymujemy rekomendowaną wydajność minimalną, a przez 8 – rekomendowaną wydajność maksymalną.

Okap kuchenny – dostępne funkcje

Dobry okap może nie tylko zadbać o czystość powietrza w kuchni, ale zaoferować nam również szereg dodatkowych funkcji.

Warto zdecydować się na model z podświetleniem, aby łatwo oświetlać przestrzeń przeznaczoną do przygotowywania posiłków. Zwróćmy też uwagę na sterowanie – wybrane modele posiadają piloty, timery.

W sprzedaży znajdziemy też zaawansowane modele wyposażone w funkcje ogrzewania na podczerwień, aby utrzymać ciepło potraw, funkcję dezodoryzacji pomieszczeń czy nawet w radia FM.

Nortberg – najwyższej jakości okapy kuchenne

Szukasz dobrego okapu kuchennego? Sprawdź już teraz okapy kuchenne Nortberg – polskiej firmy, która posiada w swojej ofercie szeroką gamę tych sprzętów dla najbardziej wymagających użytkowników!