Ubezpieczenie OC

Czym jest OC?

            OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jak większość rodzajów ubezpieczenia, również to jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego. Takie ubezpieczenie daje ochronę ubezpieczeniową. W razie gdyby ubezpieczony był zobowiązany do naprawienia jakiejś szkody, którą wyrządził w następstwie czynu niedozwolonego, ubezpieczenie sprawia, że nie musi on płacić ze swojej kieszeni, ale kwotę pokrywa ubezpieczyciel. Zakład ubezpieczeniowy przejmuje na siebie odpowiedzialność ekonomiczną za skutki szkód, które są wyrządzane osobom trzecim. Same ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dzieli się na obowiązkowe i dobrowolne. Najbardziej znane są oczywiście ubezpieczenia OC samochodowe. Aby wykupić takie ubezpieczenie, należy znaleźć odpowiednie towarzystwo ubezpieczeń. Na polskim rynku jest ich całe mnóstwo, więc naprawdę jest w czym wybierać. Są różne składki ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie samochodowe musi być opłacane regularnie i nie można jeździć samochodem bez aktualnych ubezpieczeń OC i AC. Zazwyczaj podejmuje się współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym długoterminowo. Oczywiście samo ubezpieczenie ważne jest zazwyczaj rok – niektóre towarzystwa przypominają po tym okresie o przedłużeniu ubezpieczenia. Składki mają różne wysokości.

Składki ubezpieczeniowe

            Oczywiście im wyższa składka ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, tym lepiej dla nas w razie jakiejkolwiek szkody. Nie można się łudzić, że przy wyrządzeniu naprawdę dużej szkody, towarzystwo zapłaci za nas całą kwotę – najczęściej w umowie, którą podpisujemy, są wytyczne dotyczące tego do jakiej kwoty towarzystwo ubezpieczeniowe jest w stanie pokryć szkodę, jeśli ją wyrządzimy. Zależy to od składki ubezpieczeniowej. Są popularne towarzystwa ubezpieczeniowe tj. PZU, Axa, Warta i inne, ale są też mniej znane. Lepiej postawić na takie, które są cenione przez klientów. Jeśli towarzystwo ma wielu klientów, oznacza to, że rzeczywiście budzi zaufanie i wywiązuje się ze swoich umów.

OC dla osób fizycznych

            Można kupić ubezpieczenie OC nie tylko dla samochodów, ale również dla siebie – dla osób fizycznych, co przydaje się w czasie praktyk zawodowych i nie tylko, by dostać odszkodowanie OC. Również niektóre grupy zawodowe muszą wykupować tego typu ubezpieczenie dla siebie np. rolnicy czy prawnicy. Ubezpieczenia OC dla osób fizycznych są znacznie tańsze. Można za kilkanaście złotych wykupić takie ubezpieczenie na cały rok. W przypadku ubezpieczeń samochodowych sprawa się nieco komplikuje, bo tu można wyrządzić znacznie większe szkody, więc składki są wyższe.

O OC

            Rynek ubezpieczeń ma do zaoferowania całe mnóstwo ofert, wśród których każdy może wybrać coś dla siebie. Po co się ubezpieczać? By w razie czego dostać odszkodowanie. Działalność towarzystw ubezpieczeniowych polega na tym, że wykupuje się konkretne ubezpieczenie np. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej samochodowe. Jest to ubezpieczenie na wypadek szkód wyrządzonych komuś na drodze – np. w razie wypadku samochodowego z naszej winy. Bez ubezpieczenia musielibyśmy pokryć koszty naprawy samochodu osoby poszkodowanej samodzielnie. Jeśli samochód ma ubezpieczenie OC, to towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się pokryciem wszelkich szkód wyrządzonych przez nas na drodze. Oczywiście w przypadku samochodów takie ubezpieczenie jest obowiązkowe. Wysokość składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie jest tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe, zakład ubezpieczeń zapłaci za nas każdą kwotę. Wszystko zależy właśnie od wysokości składki. Zawsze należy czytać w umowie, na jaką kwotę będziemy ubezpieczeni, bo tylko wtedy będziemy wiedzieć, ile jest w stanie zapłacić za nas towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli wyrządzimy jakąś szkodę na drodze. Oczywiście jest to jeden z rodzajów ubezpieczeń, ale też bardzo popularny.

Towarzystwa ubezpieczeń

            Można wykupić ubezpieczenie OC nie tylko dla samochodów, ale również dla osób fizycznych np. jeśli istnieje ryzyko, że możemy wyrządzić komuś krzywdę w pracy. Takie ubezpieczenie może być wykupowane przez rolników albo np. pracowników służby zdrowia, praktykantów (bardzo często jest to ubezpieczenie konieczne do odbycia praktyk studenckich w danej dziedzinie). Takie ubezpieczenie dla osób fizycznych wcale nie jest drogie i wiele towarzystw oferuje możliwość zakupu takiego ubezpieczenia przez internet. Wiadomo, że kilkanaście złotych rocznie nie ubezpiecza nas na dużą kwotę, ale zawsze możemy liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego, jeśli coś się stanie.

O odszkodowaniu

            Dzięki ubezpieczeniu jesteśmy w stanie otrzymać odszkodowanie OC i nie tylko. Na pewno będzie to duża ulga dla naszego portfela, szczególnie jeśli spowodujemy poważny wypadek i samochód poszkodowanej osoby będzie praktycznie nie do użycia. Na pewno takie odszkodowanie przydaje się w przypadku niewielkich szkód. Jeśli płacimy duże składki, towarzystwo ubezpiecza nas na znacznie wyższą kwotę i niektóre osoby wykupują ubezpieczenia OC, które w razie czego dają znacznie większe odszkodowania.