Każda pożyczka może nieść ze sobą znaczące konsekwencje dla domowego budżetu i stanu finansowego konsumenta. Łatwość z jaką można zdobyć pieniądze sprawia, że wiele osób wpada w pułapkę zadłużenia. O konsekwencjach warto jednak myśleć nie po fakcie, a zanim popełnimy błąd. Dlatego też pożyczka pod zastaw nieruchomości powinna być ostatecznością. Czasem to jednak jedyny sposób, aby przeprowadzić skuteczne oddłużenie.
Pożyczkę pod zastaw należy więc gruntownie przemyśleć. Utrata nieruchomości może być dotkliwa i doprowadzić do wielu życiowych perturbacji. Nie powinna więc ona być przeznaczona na cele konsumpcyjne. Branie pozabankowej pożyczki pod zastaw w celu wyjechania na wycieczkę nie jest najlepszym pomysłem. Kiedy zatem warto z niej korzystać?
Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy poprawić własną kondycję finansową. Pożyczka tego typu to metoda dla osób zadłużonych na pozbycie się komornika. Pozwala ona także na skonsolidowanie posiadanych kredytów i pożyczek oraz na zrestrukturyzowanie długu. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób, które mają negatywną historię w BIK lub KRD. Takie osoby nie mogą uzyskać normalnego kredytu od banku, więc muszą udać się na rynek pożyczek prywatnych. Na pożyczkę tego rodzaju decydują się także osoby, które pragną uzyskać środki szybko, a do tego bez zbędnych formalności. To jedna z zalet pożyczek pozabankowych.
Skorzystać z nich mogą także firmy, które mają zatory płatnicze. Rozsądnym celem jest także przeznaczenie kwoty pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, gdy pożyczkobiorca nie posiada zdolności kredytowej w banku. Warto tu dodać, że pożyczki pod zastaw bywają dużo wyższe niż inne rodzaje pożyczek. Wszystko przez to, że zabezpieczenie w postaci nieruchomości często ma sporą wartość. Dlatego też pożyczka pod zastaw to także opcja dla tych, którzy potrzebują pieniędzy „na teraz”. Pozwala ona także na zdobycie środków na wykończenie i zwiększenie wartości nieruchomości, którą pożyczkodawca zamierza sprzedać.
Pożyczka pod zastaw mieszkania zawsze powinna być dokładnie przemyślana i podjęta z ostrożnością, bez pośpiechu. Niezależnie od tego z jakiego rodzaju pożyczki się korzysta, warto prześwietlić pożyczkodawcę i upewnić się co do jego uczciwości. Nie powinno się zawierać umowy z kimś, kto ma podejrzaną reputację i zszarganą opinię. Uważać należy szczególnie na tzw. pożyczki lombardowe, które zakładają sprzedaż nieruchomości i jej ponowny odkup po wyższej cenie, ale mogą powodować problemy z wymuszeniem jej zwrotu po spłacie należności. Dlatego trzeba sprawdzać każdy zapis umowy. Dotyczy to zresztą i innych pożyczek, zwłaszcza w kontekście terminów spłat, terminu wypłaty, wszelkich kosztów pożyczki (nie tylko odsetek, ale także opłat notarialnych czy prowizji) i obowiązków pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy.