Żylaki kończyn dolnych – przyczyny, objawy, leczenie

Na powstawanie żylaków kończyn dolnych najbardziej narażone są kobiety po 40. roku życia. Dotykają one także wielu innych osób. Nie są tylko defektem kosmetycznym, ale również wymagają konsultacji lekarskiej.

 

Żylaki kończyn dolnych mają postać wrzecionowatych lub workowatych poszerzeń żył powierzchownych, które mogą wyglądać wtedy jako wypukłe, poskręcane. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń występujących na całym świecie. Ich powstawanie warunkowane jest przez wiele czynników, między innymi przez płeć, sposób pracy, wagę czy predyspozycje genetyczne.

 

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

Żylaki dzielimy na dwa rodzaje, a mianowicie na żylaki pierwotne oraz wtórne. Pierwsze z nich, czyli żylaki pierwotne rozwijają się samoistnie i najbardziej narażone są na nie osoby z predyspozycjami genetycznymi, czyli te, u których w rodzinie także występują żylaki. Zazwyczaj choroba daje znać o sobie wtedy, gdy pojawią się sprzyjające ku temu czynniki, na przykład praca w długotrwałej pozycji stojącej albo siedzącej, nadmierny wysiłek fizyczny, podnoszenie ciężarów, wielokrotne ciąże, częste zaparcia, znaczne podwyższenie ciężaru ciała.

 

Z kolei żylaki wtórne powstają wskutek istniejących obecnie albo minionych stanów chorobowych, które doprowadzają do stałego zastoju krwi w żyłach. Najczęściej powodem jest wtedy przebyte zapalenie żył głębokich, którego skutkiem jest zespół pozakrzepowy charakteryzujący się obrzękami, nawrotowymi owrzodzeniami, a także żylakami.

nogi

Objawy żylaków kończyn dolnych:

  • dyskomfort
  • obrzęki
  • nocne skurcze
  • uczucie „zmęczenia”, ciężkich nóg
  • pieczenie
  • pajączki naczyniowe

 

Objawy te najczęściej nasilają się w ciągu dnia, ale ustępują przy położeniu się czy przy chodzeniu. U kobiet objawy mogą być bardziej dolegliwe przed miesiączką. Warto też wskazać, że na występowanie żylaków bardziej narażone są osoby otyłe, noszące obcisłe skarpetki i obuwie, często korzystające z gorących kąpieli i sauny.

 

Diagnostyka żylaków kończyn dolnych

Żylaki są widoczne w postaci wypukłych, poskręcanych żył. Przy ich zauważeniu, powinniśmy udać się do lekarza, który będzie mógł zalecić właściwą diagnostykę w celu ustalenia przyczyn niewydolności żylnej. W tym celu przeprowadza się głównie badania ultrasonograficzne – USG z oceną przepływów w żyłach, tak zwane USG z Dopplerem. Także stosuje się próby czynnościowe Trendelenburga i Perthesa polegające na zakładaniu kończyny dolne opasek uciskowych i sprawdzeniu reakcji żył.

 

Metody leczenia żylaków

Metody te możemy podzielić na zachowawcze, farmakologiczne oraz operacyjne. Leczenie zachowawcze najczęściej stosowane jest w łagodnych przypadkach. Zaleca się wtedy noszenie specjalnych rajstop, częste unoszenie kończyn do góry, spacery. W przypadku leczenia farmakologicznego stosuje się leki uszczelniające naczynia krwionośne.

 

Leczenie operacyjne w ramach chirurgii naczyniowej to obecnie szereg różnych metod, które różnią się pomiędzy sobą poziomem inwazyjności oraz skutecznością. W mniej zaawansowanych przypadkach stosowana jest małoinwazyjna skleroterapia, czyli obliteracja – polega na wstrzykiwaniu specjalnych środków do chorych żył. Stosuje się też takie małoinwazyjne metody jak wewnątrzżylna ablacja parą wodną – skleroterapia parowa SVS, zabiegi laserowej ablacji wewnątrzżylnej EVLT, metoda klejenia żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock, podwiązanie niewydolnych żył przeszywających czy miniflebektomia żylaków. Odpowiednią metodę dopiera chirurg naczyniowy na podstawie stanu chorego.

 

Dodatkowe informacje o zabiegach chirurgii naczyniowej stosowanych w leczeniu żylaków kończyn dolnych znajdziemy na stronie: https://plusmed.info.pl/chirurgia-naczyniowa/.