Każda kobieta marzy o tym, aby jej cera była gładka i czysta. Niestety, nie każda z nas została nią obdarzona. Wtedy, gdy na twojej skórze twarzy widoczne są rozszerzone pory, zaskórniki, jest ona ziemista i ma przebarwienia, warto udać się do gabinetu, w którym będzie można oczyścić ją profesjonalnie.
Chociaż w sklepach znaleźć można mnóstwo peelingów przeznaczonych do oczyszczania skóry, to jednak nie zawsze są one w stanie dać efekt taki sam, jak w przypadku profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, które pozwalają na uzyskanie spektakularnych wyników już po pierwszej wizycie. Wśród popularnych metod oczyszczania twarzy w gabinetach znajdują się obecnie peeling kawitacyjny oraz mikrodermabrazja. Czym różnią się pomiędzy sobą i kiedy warto je wybrać?
Peelingi, czyli złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka należą do najczęściej prowadzonych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Dzięki nim można łatwo poradzić sobie z różnymi niedoskonałościami skóry, między innymi przebarwieniami, drobnymi zmarszczkami, bliznami potrądzikowymi, zaskórnikami. Dla osiągnięcia optymalnego efektu konieczne jest jednak dopasowanie najlepszej metody oczyszczania skóry.
Mikrodermabrazja
Pod pojęciem mikrodermabrazji znajduje się metoda mechanicznego usuwania warstwy rogowej naskórka. Jest to kontrolowane złuszczanie z użyciem specjalistycznych urządzeń, na przykład w przypadku mikrodermabrazji diamentowej jest to głowica z końcówką diamentową, można skorzystać też z mikrodermabrazji korundowej, która jest bardziej intensywna niż diamentowa, czy też oxybrazji – mikrodermabrazji z użyciem tlenu i soli fizjologicznej.
Oprócz złuszczenia naskórka mikrodermabrazja pozwala także na rozjaśnienie kolorytu cery, wygładzenie mniejszych zmarszczek, zregenerowanie skóry, poprawienie jej właściwości absorpcyjnych. Może być ona również stosowana jako wstęp do innych zabiegów.
Mikrodermabrazja polecana jest przede wszystkim w przypadku skóry normalnej, tłustej, trądzikowej oraz suchej. Ze względu na mechaniczną metodę złuszczania nie jest ona jednak rekomendowana osobom ze skórą wrażliwą, delikatną, naczyniową czy skłonną do podrażnień.
Przede wszystkim peeling kawitacyjny jest znacznie delikatniejszy niż mikrodermabrazja, ponieważ nie bazuje on na mechanicznym złuszczaniu martwych komórek. Stosuje się zamiast tego specjalny aparat wytwarzający fale ultradźwiękowe, które poprzez wykonanie mikro-masażu nawilżonej skóry powodują jej złuszczanie. Podczas przesuwania po skórze głowicy urządzenia, mikropęcherzyki powietrza powiększają się, pękają i w ten sposób odrywają komórki naskórka. Dodatkowo zabieg ten działa dezynfekująco na skórę, dlatego też jest rekomendowany w przypadku trądziku. Ma też właściwości przeciwzapalne.
Peeling kawitacyjny jest metodą, która rekomendowana jest przede wszystkim w przypadku osób ze skórą trądzikową, a także skórą wrażliwą, delikatną czy naczyniową, ponieważ nie powoduje on zwiększenia ryzyka związanego z podrażnieniem skóry, jak ma to miejsce w przypadku peelingów mechanicznych, w tym mikrodermabrazji.
Co wybrać?
Obydwa prezentowane zabiegi służą usunięciu martwych komórek skóry i po ich przeprowadzeniu jest ona bardziej promienna, gładka i odświeżona. Poprawiają one również wchłanianie się substancji aktywnych z kosmetyków, wspomagają regenerację i odnowę komórkową skóry.
Główne różnice dotyczą wskazań – mikrodermabrazja nie jest rekomendowana dla osób z cerami wrażliwymi i naczyniowymi, a ponadto u osób z trądzikiem w fazie zapalnej. Z kolei peeling kawitacyjny jest bardziej wszechstronny, natomiast nie wygładza skóry tak dogłębnie, ponieważ wykonuje się go głownie na płytszych warstwach naskórka.
Więcej informacji na temat różnych metod oczyszczania cery można znaleźć na stronie internetowej: https://dermatologkielce.com.pl/