Zakup sprzętu RTV/AGD – sklep stacjonarny czy internetowy?

Drzwi, okna i meble nie są jedynymi niezbędnymi elementami w każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Odpowiednie wyposażenie domu/mieszkania decyduje o komforcie życia mieszkańców. Naprawdę trudno sobie wyobrazić właściwe przechowywanie żywności bez lodówki czy też gotowanie bez kuchenki lub płyty grzejnej. Tak samo niemożliwe we współczesnym świecie wydaje się pranie bez wykorzystania pralki. A to przecież nie są jedyne sprzęty AGD, które pomagają ludziom w codziennych czynnościach.

Poza tym, dla komfortu życia niezwykle istotna jest możliwość dobrego relaksu. Dlatego też, praktycznie w każdym domu i mieszkaniu są różnego typu sprzęty RTV, dzięki którym każdy ma możliwość na odprężenie i wypoczynek.

W jaki sposób Polacy kupują sprzęty RTV oraz AGD?

Okazuje się, że w dalszym ciągu największą popularnością cieszą się sklepy stacjonarne. Według ostatnich badań, 70% naszych rodaków korzysta z tej formy zakupu sprzętu RTV/AGD. Czynnikiem sprzyjającym takiej formie zakupu jest, na przykład, bliskość danego sklepu. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców dużych i średnich miast, którzy rzeczywiście mają dostęp do wielu sklepów RTV/AGD i mogą porównać ceny przed ostateczną decyzją zakupową. Na taki wybór wpływ mogą mieć również różnego rodzaju promocje, a co za tym idzie niezwykle korzystna cena.
Wielu ludzi, szczególnie starszych, woli bezpośredni kontakt ze sprzedawcą i możliwość uzyskania porady w sklepie, widząc na żywo dany sprzęt. W przypadku ludzi starszych działa także przyzwyczajenie do danego sklepu. To sprawia, że nie czują potrzeby szukania innych sklepów ze sprzętem  RTV/AGD i preferują zakupy w tych, które już dobrze znają. Poza tym, duża grupa osób w wielu emerytalnym niezbyt chętnie korzysta z komputera.

Trochę inaczej to wygląda w przypadku ludzi młodszych, którzy także chętniej i częściej wykorzystują nowoczesne technologie, także do robienia zakupów. Dla nich najważniejszym kryterium wyboru sklepu internetowego ze sprzętem RTV/AGD będzie oszczędność czasu oraz możliwość szybkiego porównania różnych ofert, nie tylko pod względem parametrów technicznych, ale także cenowym i opcji dostawy. Istotna będzie także sposobność płatności online i wybór konkretnego terminu dostawy.

Jak widać, zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe mają swoje zalety i tylko od konkretnej osoby zależy wybór danej formy zakupu.