Prezent na bierzmowanie – jaki podarunek będzie najlepszy?

Bierzmowanie jest bardzo ważnym wydarzeniem religijnym w życiu młodej, wierzącej osoby. Jaki podarunek warto wybrać z okazji bierzmowania dla dziewczyny albo dla chłopaka? Zobacz nasze propozycje!

kościół

Jakie prezenty daje się na bierzmowanie?

Prezent bierzmowania to prezent wręczany osobie, która uczestniczyła w procesie bierzmowania. Ten rytuał ma miejsce w okresie dojrzewania i jest sposobem na uczczenie i upamiętnienie przywiązania do swoich przekonań.

W związku z tym wydarzeniem często pojawia się pytanie – co kupić na bierzmowanie? Typowe prezenty obejmują przedmioty o charakterze religijnym, takie jak krzyżyk, Biblia, różańce lub biżuteria.

Często wręczanym upominkiem jest też kartka na bierzmowanie z motywem religijnym. Może ona zawierać odręcznie napisane życzenia na bierzmowanie lub też można kupić kartkę z już wydrukowanymi życzeniami i ją podpisać.

Również można zdecydować się na prezenty mniej typowe, na przykład na spersonalizowany album albo na voucher na ciekawe wydarzenie, na przykład na skok spadochronowy.

Pamiątka na bierzmowanie dla chłopca – jaki prezent wybrać?

Prezenty na bierzmowanie dla chłopca mogą mieć charakter religijny lub osobisty. Oto parę sugestii związanych z wyborem tego podarunku:

 • Przedmioty religijne – może być to krzyżyk na bierzmowanie, różaniec, Biblia albo inna książka religijna, pamiątki do powieszenia na ścianie i inne dewocjonalia.
 • Biżuteria – bransoletka lub naszyjnik z krzyżykiem, nieśmiertelnik.
 • Zegarek – to popularny podarunek z okazji bierzmowania dla chłopców.
 • Spersonalizowane prezenty – portfel z monogramem, spersonalizowany album ze zdjęciami.
 • Sprzęt outdoorowy – doskonały wybór dla aktywnych chłopców, na przykład dron, elektryczna hulajnoga, namiot, rower.
 • Gadżety techniczne – smartwatch, tablet, przenośny głośnik, słuchawki i innego rodzaju sprzęt.

Pamiątka bierzmowania dla dziewczyny – jakie podarunki są najlepsze?

Prezenty na bierzmowanie dla dziewczynki także mogą mieć zróżnicowane formy, podobnie jak w przypadku upominków dla chłopów. Oto parę pomysłów:

 • Przedmioty religijne – różnego rodzaju dewocjonalia, na przykład w formie pamiątki na ścianę, Biblia czy krzyżyk.
 • Biżuteria – damska bransoletka lub naszyjnik z krzyżykiem albo medalionem, kolczyki, pierścionek.
 • Spersonalizowane prezenty – portfel damski, album na zdjęcia, ramka na zdjęcia.
 • Kwiaty – popularnym podarunkiem dla dziewczyn są kwiaty, na przykład bukiet róż albo orchidea w doniczce.
 • Dekoracje do pokoju – plakat lub obraz z ciekawym motywem, cytatem. Może być też personalizowany.
 • Kosmetyki – produkty do pielęgnacji skóry, kule do kąpieli, zestaw do makijażu, perfumy.
 • Gadżety techniczne – smartwatch, smartfon, tablet czy słuchawki.
 • Podarunki kreatywne – zestaw do scrapbookingu, malowania obrazów.

Pamiętaj, aby przy wyborze prezentu wziąć pod uwagę zainteresowania i osobowość osoby, która ma otrzymać taki podarunek, aby był on wyjątkowy.

Ile powinien kosztować upominek na bierzmowanie?

Jeżeli otrzymuje się zaproszenie na bierzmowanie, bardzo często pojawia się również wtedy pytanie, ile trzeba będzie zapłacić za podarunek na tę okoliczność.

Wysokość kwoty zależna będzie przede wszystkim od tego, jaki jest stopień pokrewieństwa pomiędzy osobą wręczającą upominek a osobą bierzmowaną. Tradycyjnie najdroższe upominki wręczają rodzice oraz chrzestni. Często również większą kwotę wydają na nie dziadkowie. Pozostałe zaproszone na to wydarzenie osoby na ogół kupują podarunki tańsze, jednak jest to już indywidualna kwestia.

Warto zatem sprawdzić różne propozycje upominków na bierzmowanie, aby wybrać takie, które będą najlepsze dla dziewczyny albo dla chłopca oraz zmieszczą się w wyznaczonym budżecie.