Jednym z niezbędnych urządzeń AGD w każdym domu jest bez wątpienia pralka automatyczna. Prędzej, czy później każdy z nas stanie przed konieczność wyboru tego typu urządzenia. Kupno optymalnego modelu, co prawda do najłatwiejszych nie należy, ale nie oznacza to, że trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę. Wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami.
Podstawowe parametry pralek
Do wyboru są tylko dwa rodzaje pralek: ładowane od przodu lub od góry. Oba rodzaje występują w wersji zarówno wolnostojącej, jak i do zabudowy.
Kolejnym aspektem do przemyślenia jest ładowność pralki. Na rynku dostępne są pralki z bębnem mieszczącym od 3 do 10 kg prania. Najczęściej jednak wybierane są te o pojemności 6-7 kg. Większa będzie odpowiednia dla naprawdę duży rodzin lub dla osób, które prowadzą np. niewielki pensjonat.
Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na klasę energetyczną i pobór wody. Zazwyczaj pralki w klasie B i wyższej oprócz tego, że oszczędzają energię, pobierają też mniej wody. Pamiętajmy jednak, bo sprawdzić również klasę energetyczną pralki w momencie wirowania, bo ta jak się okazuje może być niższa. Producenci nie zawsze o tym informują, dlatego dobrze jest bardziej zagłębić się w specyfikację urządzenia. Lepiej zainwestować więcej na początku i kupić droższą pralkę, gdyż taka inwestycja szybko się zwraca. Oprócz niższych rachunków, przyczyniamy się w ten sposób do ochrony środowiska.
Jeżeli przeszkadza nam nadmierny hałas, należy sprawdzić, jaki poziom hałasu generuje dana pralkę, szczególnie podczas wirowania. Za średni poziom hałasu przyjmuje się, że jest to 50 – 55 dB(A) w trakcie prania. W momencie wirowania poziom hałasu może wzrosnąć do 65 – 75 dB(A). Przy czym powyżej 65 dB(A) jest to głośność porównywalna do gwaru w dużej restauracji, czyli może nam już przeszkadzać.
Programy i dodatkowe funkcje
Przed zakupem pralki, trzeba ją sprawdzić również pod kątem liczby i rodzajów dostępnych programów prania. Zazwyczaj są podpisane nazwami tkanin, do których są przeznaczone, przykładowo bawełna, wełna, syntetyki, jedwab, itd. Proces prania w każdym programie jest tak skonstruowany, by najefektywniej wyprać daną tkaninę. Automatycznie dobierana jest temperatura wody, kierunek i sposób ruchów bębna, czas prania i parametry wirowania. Większość modeli pozwala również na ręczne ustawienia tych parametrów. Generalnie im większy jest wybór programów, tym lepiej można dostosować sposób prania do rodzaju poszczególnych materiałów.
Oprócz podstawowych programów pralki coraz częściej są wyposażone w dodatkowe funkcje typu:
System kontroli piany – sprawdza stopień wykorzystania proszku. Jeśli w pojemniku pozostało go zbyt dużo, co może przyczynić się do zwiększenia ilości piany w bębnie, system uruchomi dodatkowe płukanie. Działanie tego systemu sprawia, że na ubraniach nie pozostają ślady po proszku.
Aqua Spray to system zraszania prania. Woda do bębna dostaje się od góry, dzięki czemu proszek rozprowadzany jest równomiernie, pranie jest lepiej namoczone i wypłukane.
Automatyczny dobór wody – dzięki tej funkcji pralka pobiera ilość wody odpowiednią do wielkości wsadu. Dzięki temu można zaoszczędzić zużycie wody i energii.
Opóźnienie startu pracy- funkcja umożliwia opóźnienie uruchomienia pralki nawet
o 24 godziny. Dzięki temu można tak zaplanować pranie, by odbywało się w trakcie, kiedy nie ma nas w domu i kończyło się w momencie naszego powrotu.
Eco Bubble – funkcja ta polega na wykorzystywaniu generatora bąbelków. Ma on za zadanie wymieszanie detergentu z wodą, tak by środek piorący lepiej rozpuścił się w wodzie i jednocześnie szybciej wniknął w ubrania. Dzięki tej technologii zużycie ciepłej wody jest mniejsze.
Podsumowanie
Mając na uwadze powyższe warunki warto jest tak także przeanalizować ranking pralek w internecie. Przeprowadza się go na podstawie opinii konsumentów i wielkości rocznej sprzedaży danego modelu pralki.