Nauka języków obcych – jaki rodzaj kursu wybrać?

Języków obcych można uczyć się na wiele różnych sposobów – samodzielnie, w szkole językowej, przez internet, z podręcznikiem, podczas wyjazdów do innych krajów, aby wspomnieć tylko o kilku możliwościach. Dobranie tej odpowiedniej jest tutaj kluczowe, ponieważ tylko wtedy, gdy forma nauki będzie odpowiadała potrzebom i możliwościom ucznia, będzie mógł on uzyskać pełen sukces. Jak wobec tego wybrać najlepszy kurs językowy dla siebie?

  1. Szkoły językowe

To najpopularniejszy wybór – działają na terenie całej Polski, także w mniejszych miejscowościach, dają możliwość nauki różnych języków obcych. Zajęcia mogą być prowadzone na różnych poziomach zaawansowania, także jako indywidualne lub w grupach. Dzięki kontaktowi z lektorem nauka przebiega sprawniej, a wymóg stawiania się na zajęciach w określonych porach jest dodatkowym motywatorem. W szkołach językowych można również korzystać z konserwacji z native speakerami czy kursów przygotowawczych do egzaminów.

 

  1. Nauka z lektorem przez internet

To propozycja dla tych, którzy nie mają czasu czy możliwości na regularne odwiedzanie szkoły językowej. Tutaj połączono wygodę z wysoką skutecznością – nauka zwykle odbywa się przez Skype lub inny komunikator – najczęściej indywidualnie, ale również dostępne są tańsze kursy grupowe.

 

  1. Indywidualne korepetycje

Mogą być prowadzone w szkołach językowych lub też prywatnie przez nauczycieli czy lektorów. To propozycja dla osób, którym zależy na jak najlepszych efektach, ponieważ wtedy można podczas zajęć skupić się w całości na nauce. Indywidualne spotkania polecane są także wtedy, gdy liczy się skrócenie czasu nauki języka obcego.

 

  1. Nauka z podręcznikiem

W sprzedaży znajduje się wiele podręczników do samodzielnej nauki języków obcych – często dodatkowo uzupełnione są one o płyty z nagraniami czy programy komputerowe. Samodzielna nauka z książką wymaga samozaparcia. Najlepiej sprawdza się na początkujących poziomach.

 

  1. Programy multimedialne

To atrakcyjna alternatywa dla podręczników do nauki języków obcych – dzięki interaktywnym ćwiczeniom można jeszcze skuteczniej uczyć się języka w domowym zaciszu, w tym również słuchania ze zrozumieniem czy konwersacji, co w przypadku zwykłych książek nie jest możliwe. Duża ilość multimedialnych materiałów dodatkowo poprawia efektywność nauki.

 

  1. Wyjazdowy kurs językowy

Drogi, ale skuteczny sposób na naukę języka bezpośrednio w kraju, gdzie jest on używany na co dzień. Pozwala na szybsze przełamanie bariery językowej i dodatkowo zawarcie interesujących znajomości.