Jak zapobiegać zmarszczkom? Porady, które warto poznać!

Zmarszczki są jednym z niepożądanych defektów twarzy nie tylko u kobiet, ale także u wielu mężczyzn. Okres ich pojawienia się jest przy tym indywidualny. Chociaż upływu czasu nie możemy zatrzymać, to jednak możemy opóźnić ich pojawienie się, a także spowolnić ten proces. Jak to zrobić?

Woman

Oznaki starzenia, w tym zmarszczki, nadmierna suchość skóry, opadanie owalu twarzy, utrata jędrności są naturalnymi rezultatami procesów starzenia. U niektórych osób oznaki te widoczne są już pomiędzy 20. a 25. rokiem życia, natomiast u innych zaczynają być widoczne w okolicy 30. roku życia.

To, kiedy pojawią się zmarszczki, jest zatem kwestią indywidualną, co jednak wcale nie oznacza, że nie posiadamy wpływu na wygląd swojej twarzy. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu można opóźnić ich pojawienie się nawet o dekadę, a przy tym znacznie spowolnić ich pogłębianie się, aby skóra wyglądała młodo nawet w późniejszym wieku.

O czym zatem powinna pamiętać każda osoba, która chciałaby zadbać o swoją skórę? Sprawdź te porady!

1. Chroń skórę przed słońcem

Dla wielu osób skóra opalona na brązowy kolor wygląda atrakcyjnie. W rzeczywistości jednak wystawianie jej na działanie promieni słonecznych ma bardzo negatywny wpływ na jej zdrowie.

Poza zwiększonym ryzykiem pojawiania się nowotworów skóry oraz przebarwień, dochodzi także do zniszczenia włókien kolagenowych i elastynowych, co powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Właśnie dlatego osoby opalające się szybciej zauważają na swojej twarzy zmarszczki!

Aby temu zapobiegać, należy pamiętać o ochronie skóry przed promieniowaniem UV. W tym celu należy systematycznie stosować kremy z filtrami UV na twarz, a także na ciało. Najlepiej wybrać kremy z jak najwyższym filtrem SFP 50 i nakładać je na skórę przynamniej 20-30 minut przed ekspozycją.

2. Zadbaj o swoją dietę

Duże znaczenie dla młodego wyglądu skóry ma także dieta. Powinna być to dieta zbilansowana, zróżnicowana, zawierająca duże ilości składników odżywczych, w tym także witamin. Wśród nich szczególne znaczenie dla skóry posiadają witaminy A, C, E i K.

Zdrowa dicta powinna opierać się na poniższych zasadach:

  • duża ilość warzyw, w tym w szczególności warzyw zielonych
  • mniejsza ilość owoców, które mogą zastępować także słodycze
  • produkty pełnoziarniste zamiast tych z mąki z pełnego przemiału
  • dobrej jakości mięsa jedzone kilka razy na tydzień
  • wysokiej jakości tłuszcze nierafinowane, także w postaci orzechów
  • duża ilość wody – co najmniej 2 litry na dzień

Dzięki właściwej diecie skóra może wyglądać młodo na naprawdę długi czas – to nie tylko dobre wsparcie dla wyglądu, ale również dla zdrowia całego ciała!

3. Odpowiednia pielęgnacja cery

Nie bez znaczenia pozostaje także właściwa pielęgnacja cery, o którą warto dbać już od najmłodszych lat. Regularne stosowanie odpowiednio dopasowanych kosmetyków pozwoli na utrzymanie jej w jak najlepszej kondycji!

Właściwa pielęgnacja cery powinna składać się z dwóch etapów, a mianowicie z oczyszczania oraz pielęgnowania.

Należy pamiętać o dokładnym demakijażu, na przykład z użyciem olejków, mleczek czy płynów micelarnych. Także należy oczyszczać cerę dodatkowo, na przykład żelem do mycia, by usunąć pozostałości kosmetyków i innych zanieczyszczeń. Po oczyszczeniu skóry należy ją tonizować i nałożyć na nią krem dopasowany do jej typu.

Dodatkowo, od czasu do czasu zastosować można serum – skoncentrowany kosmetyk pełen intensywnie działających składników, a także peelingi oraz maseczki.

Pozostałe zalecenia, o których także warto pamiętać:

  • unikaj używek – papierosów, alkoholu, narkotyków
  • podczas nakładania kosmetyków wykonuj masaż twarzy
  • pomyśl o skorzystaniu z odmładzających zabiegów medycyny estetycznej
  • prowadź aktywny tryb życia – pamiętaj o aktywności fizycznej